Ekoden
5.6.2023
Závěr školního roku na naší škole
13.6.2023
Ekoden
5.6.2023
Závěr školního roku na naší škole
13.6.2023

Výměnný pobyt žáků deváté třídy ve Storkowě

V pondělí naši deváťáci společně se třemi osmáky vyrazili na výměnný pobyt do Storkowa. Přivítali nás žáci a učitelé z místní partnerské základní školy (Europaschule Storkow). Ubytování bylo připraveno v osadě Hirschluch vzdálené 4,5 km od školy, takže jako obvykle byli všichni účastníci výměnného pobytu hned na začátku vybaveni koly pro snadnější přesuny po okolí. Škola ve Storkowě si pro nás přichystala velmi bohatý program. V úterý byl na programu výlet po nejbližším okolí Storkowa, navštívili jsme nejvyšší místní vrchol, a to byly písečné duny s výškou 69 m.n.m (běžná nadmořská výška je zde 50 m.n.m.!! – porovnejte s Josefovým Dolem, který má u Kamenice 575 m.n.m. a okolní kopce mají zhruba 750 m.n.m.). Poté následovala sportovní utkání mezi našimi a německými žáky v házené, fotbale a basketbale. I přes vysoké nasazení a bojovnost se našim žákům nepovedlo vyhrát ani v jednom ze zápasů, ale důležitější bylo, že usilovali o co nejlepší výsledek a snažili se užít si sportovní zápolení v jiném prostředí. Poslední aktivitou tohoto dne byly práce ve školní dílně. Naši deváťáci dostali za úkol vyrobit si podle pokynů dřevěný svícen se zdobeným podstavcem. Zpočátku nevěřili, že to dokážou, ale postupně přišli na to, jak postupovat a všem se nakonec povedlo svícen rozpracovat natolik, aby ho následující den mohli dokončit. Stejně jako ve sportu se do této aktivity zhostili velmi dobře a bylo vidět, že mají ze své práce velkou radost a neodradily je ani mnohé puchýře z nezvyklé činnosti. Na druhý den byl naplánován výlet na kolech do Wendisch – Rietz, kde jsme z kol přesedli do kajaků, podnikli jsme plavbu přírodní rezervací po kanálech a přes dvě jezera a nakonec jsme se i vykoupali. Ve čtvrtek jsme navštívili Berlín. Bohužel program silně ovlivnily problémy německých drah, takže plánovaný program prohlídky tohoto města musel být upraven. Nakonec jsme navštívili muzeum budoucnosti, prošli Brandenburskou branou a na Alexanderplatz jsme měli i nějaký čas na nákupy. Den ukončilo grilování, které nám jako předcházející obědy a večeře připravili storkowští žáci. Celý týden bylo krásné počasí a velmi teplo, což pro nás bylo nezvyklé na tuto roční dobu. Naši žáci se na tomto výměnném pobytu naučili něco víc z německé konverzace, poznávali zcela odlišnou krajinu i kulturu a v neposlední řadě navazovali nová přátelství s německými žáky. Věřím, že si všichni výměnný pobyt v Německu užili.

Monika Hejná

Storkow_2