Třídní schůzky
9.11.2021
Testování
18.11.2021

Jaký byl podzim na naší škole?

Začátek letošního školního roku je za námi, jako vždy byl plný tradičních akcí, ale letos k nim přibyla jedna zbrusu nová – pozvali jsme na naši školu žáky albrechtické základní školy, aby zde strávili zajímavé dopoledne:

Projektový den pro žáky 1. stupně ZŠ Albrechtice
Letos poprvé jsme v říjnu na naší škole uspořádali projektový den, na který jsme pozvali i žáky prvního stupně základní školy z Albrechtic v Jizerských horách. Přípravy bohatého programu se za podpory učitelů ujali starší žáci naší školy. Už týden před začátkem akce začali chystat několik stanovišť, na kterých v úterý jejich mladší spolužáci společně s albrechtickými žáky poznávali přírodovědu, matematiku, český jazyk, vlastivědu, angličtinu nebo robotiku zábavným a netradičním způsobem, trochu jinak než běžně v hodinách. Z jejich tváří bylo znát, že je společná akce obou škol velmi baví. I pro druhostupňové žáky, kteří aktivity připravovali, bylo dopoledne přínosné, a to nejen proto, že si uvědomili, jak náročné je připravit poutavý program, kterým se zároveň mladší žáci něco nového naučí. Vzhledem k pozitivním reakcím bychom pro albrechtické žáky tuto společnou akci velmi rádi zopakovali i příští rok.

Harmonizační pobyt.  V druhém týdnu školního roku celá naše škola vyrazila na každoroční harmonizační pobyt. Tentokrát jsme tři krásné slunečné dny strávili v Hotelu Kořínek v Příchovicích. I letos se našlo několik dobrovolníků – sportovců, kteří vyměnili pohodlnou cestu vlakem za vyčerpávající jízdu na kole a k hotelu se vydali na horských kolech. Je třeba je velmi pochválit za statečnost, se kterou čelili horskému terénu cestou tam i zpět. Celý pobyt žáci soutěžili v týmech v různých vědomostních, dovednostních, logických i sportovních disciplínách, které byly zaměřeny na poznávání spolužáků, stmelování školního kolektivu a na pozitivní vztahy mezi žáky. Vyrazili jsme také na výlet na nedalekou rozhlednu Štěpánku, navštívili jsme Maják Járy Cimrmana a nechyběla ani stezka odvahy. K doplnění představy o tom, jak se dětem letošní harmonizační pobyt líbil, přikládám několik vět ze slohových prací: „Musím říci, že jsem si harmonizační pobyt užil a ostatní spolužáci také. (RS) Tento harmonizační pobyt se mi líbil ze všech nejvíc. (BB) Harmonizační pobyt jsem si moc užila, bylo to super, jako kolektiv ve třídě jsme se dali dohromady a bavíme se všichni se všemi. (MA) Harmonizák se mi líbil, ale bylo by lepší, kdyby byl delší. Už se těším na příští rok, až bude naše třída dělat bojovku. (VP) Na harmonizačním pobytu se mi moc líbilo a s kamarády jsme si ho užili. Už se těším na další. (AS) I když to bylo hodně krátké, tak jsem si letošní harmonizák fakt užila a bavilo mě to tam. Už se těším na příští rok, až pojedeme znovu, protože harmonizák je vždycky super. (SK)

Další tradiční akcí začátku školního roku byla Pepikiáda. Ačkoliv sluníčko se na nás tentokrát bohužel neusmívalo, přišlo na hřiště v Josefově Dole několik desítek rodičů společně se svými dětmi, aby zde strávili příjemné odpoledne sportovními a dovednostními aktivitami. Na akci nechyběla dobrá nálada ani „koláčové a špekáčkové občerstvení“. Už třetím rokem se naše škola přihlásila do mezinárodního projektu „Záložka do knihy spojuje školy.“, ve kterém partnerské školy, jedna z České republiky, druhá ze Slovenska, vytvářejí záložky do knihy a poté si je vzájemně vymění. Letos je naší partnerskou školou Speciální základní škola ve Velkém Krtíši.

Dlouhodobou akcí je projekt Příběhy našich sousedů, který pořádá nezisková organizace Post Bellum pro žáky osmých a devátých tříd. Vybraní žáci z deváté třídy budou pracovat na tomto projektu několik měsíců – jejich hlavním úkolem bude vyzpovídat pamětníka, natočit jeho vzpomínky, digitalizovat staré fotografie související s příběhem, případně prozkoumat archivy a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument. Pokud vám tento projekt něco připomíná, jde o žákovskou verzi velkého projektu Paměti národa a oba projekty jsou propojeny – nejlepší žákovské reportáže se natrvalo uloží jako jeden z příběhů Paměti národa, což je pro naše žáky velkou motivací. V listopadu žáci sedmého, osmého a devátého ročníku navštívili projektový den na Střední uměleckoprůmyslové škole v Jablonci nad Nisou, kde se seznamovali s jednotlivými studijními obory.

Co nás čeká?
11.11. Třídní schůzky – 1. stupeň 16:30, 2. stupeň 17:00
16.11. Spánkování
17.11. Státní svátek
28.11. 1. adventní neděle

Monika Hejná