VIVIDBOOKS – M, Fy, Ch
23.10.2023
Podzimní slavnost
1.11.2023
VIVIDBOOKS – M, Fy, Ch
23.10.2023
Podzimní slavnost
1.11.2023

Dotkni se vesmíru

V letošním roce se žáci 8. třídy zapojili do projektu „Dotkni se vesmíru“. Součástí tohoto projektu bylo sestavení sondy a její vypuštění až na samotný okraj stratosféry. Mimo elektroniku pro měření nadmořské výšky, rychlosti pohybu, vlhkosti a teploty sonda obsahovala také kameru, která fotografiemi dokumentovala celý průběh letu. Žáci vypustili sondu zavěšenou pod balonem naplněným heliem krátce po poledni z ČHMÚ v Praze Libuši. Zajímavé bylo, že při vzletu měl balon průměr jen asi 1,5 m a objem 1,9 m3 helia, při prasknutí ve výšce 34 748 m byl průměr balonu přibližně 8,5 m. Po vypuštění bylo nutné ještě sondu následovat po zemi, což nebylo jednoduché, protože sonda za více než dvě hodiny uletěla přes 200 km. Asi nejkomplikovanější bylo nakonec nalézt zbytky balonu se sondou v kukuřičném poli.

„Organizátor nám po celou dobu letu předával informace o dráze letu a upřesňoval pravděpodobné místo dopadu. Na místo jsme dojeli těsně před setměním a sondu dohledávali pomocí programu v počítači a vysílaného signálu ze sondy. Nalezení v kukuřičném poli nám trvalo asi 30 minut a poté vypukla obrovská radost. Vydali jsme se na cestu domů plni očekávání, co sonda zaznamenala, a jaké fotografie pořídila.“

Pro všechny zúčastněné to byl jedinečný a nezapomenutelný zážitek.