Ovoce a zelenina do škol
27.1.2020
Ples v Mateřské škole
18.2.2020
Ovoce a zelenina do škol
27.1.2020
Ples v Mateřské škole
18.2.2020

Návštěva partnerské školy

V termínu od 13. do 17. ledna 2020 proběhlo opět tradiční setkání našich žáků s jejich německými kolegy z Grund – und Oberschule Storkow. Z naší strany se účastnili žáci 9. třídy, z německé žáci 8. a 9. třídy. Ubytování pro německé žáky realizoval penzion Savoy. V pondělí odpoledne jsme přivítali německé žáky a jejich učitelky na nádraží. Po ubytování se při večeři německé straně sdělil konkrétní program na následující dny.

V úterý byla na programu exkurze do sklárny Desná. Prohlédli jsme si prostor s tavícími pecemi. Ve staré části sklárny nás zaujala především ruční forma veškerého zpracování. Nová část již nabídla pohled na plně automatizovanou výrobní linku. Žákům se líbily především různé tvary a barvy skleněných korálků, které slouží jako zdobný doplněk bižuterie. V Desné jsme si také prohlédli Riedelovu hrobku, která připomíná zdejší slavnou osobnost spojenou se sklářstvím. Odpoledne přišla na řadu prohlídka Riedelovy vily, která nám představila vše, co souvisí s rodinou Riedelových, která je spjata s naším regionem nejenom v oblasti sklářství.

Středeční dopoledne jsme měli vyhrazené na pěší túru do okolí Josefova Dolu.  Nejprve proběhla krátká zastávka u Mariánskohorských bud. Poté již všichni došli až na Protrženou přehradu. Zvláště němečtí hosté zde mohli vidět i podle informačních tabulí, k jaké katastrofě zde v roce 1916 došlo. Odpoledne proběhl sportovní turnaj ve florbalu a basketbalu. Naši žáci v obou disciplinách jednoznačně zvítězili – florbal 11:1, basketbal 57:26. Následně byla připravena pro žáky kreativní činnost ve škole. Pracovalo se s barvami. Každý si mohl dle vlastní fantazie ozdobit různé předměty, své drobné výrobky si mohli všichni odnést na památku.

Ve čtvrtek nás čekala návštěva Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. K vidění zde byly různé ukázky výrobků ze skla z místního regionu. Vše bylo doplněno interaktivními komentáři k historii místního sklářství a bižuterie. Poté jsme se vydali k přehradě Mšeno, někteří využili i možnost nákupů sklářských výrobků v nedaleké prodejně. Téměř dvě hodiny měli poté žáci k dispozici volný program v Jablonci nad Nisou. V budově muzea v Josefově dole se konalo závěrečné rozloučení. K dispozici zde bylo drobné občerstvení, hrála pěkná hudba, někteří si zahráli i stolní tenis. Předběžně se také domluvilo další setkání. To je v plánu od 1. do 5. června ve Storkowě.

Během pátečního dopoledne se ještě naši žáci přišli na nádraží se svými kolegy rozloučit.  Poté se již německá strana vydala na cestu domů. Všichni se již nyní těšíme na další setkání, které se bude konat ve Storkowě.

V Josefově Dole, 27. 1. 2020                              Mgr. František Kovalčík

2020_Storkow