Velikonoční jarmark
31.3.2022
Další den otevřených dveří
2.4.2022
Velikonoční jarmark
31.3.2022
Další den otevřených dveří
2.4.2022

Shrnutí prvních tří měsíců tohoto roku

Dvě dopoledne na sjezdovkách: od naší obce jsme dostali nádhernou nabídku – začátkem března mohli naši žáci zdarma využít skipasy na sjezdovku Bukovka, a proto jsme ve čtvrtek a v pátek uspořádali Dopoledne na sjezdovkách. Ve čtvrtek se udělalo přímo pohádkové počasí. Nebe bez jediného mráčku, teplota lehce pod nulou a dokonale upravená sjezdovka vytvořily ideální zážitky pro sjezdové lyžování. V pátek se sice počasí poněkud pokazilo, ale i přesto si všichni odnášeli domů úsměvy na tvářích, hlavně ti, kteří se postavili na sjezdovky poprvé. Tyto začátečníky je třeba pochválit především za houževnatost a nebojácnost, s jakou se pokoušeli zdolávat svah na Bukovce. Jsme moc rádi, že se obě dopoledne na sjezdovkách dětem líbila. Chtěli bychom velmi poděkovat obci a obzvlášť panu starostovi za zprostředkování skipasů!

Úspěšní běžkaři se v konkurenci neztratili: ze zimních akcí je určitě třeba připomenout okresní kolo v žákovském běhu na lyžích, které uspořádal  Janov nad Nisou v Bedřichově. Naši žáci se v silné konkurenci rozhodně neztratili, dokonce jedna naše žačka (VP) vystoupila i na stupně vítězů – skončila celkově třetí! Ale i oba chlapci si vedli velmi dobře a skončili na 7. (MŠ) a 14. místě (JP)

Šikovný předškoláček: letos poprvé jsme pro budoucí prvňáčky a jejich rodiče uspořádali setkávání s učiteli naší základní školy. Pravidelné schůzky se konají od začátku února každý týden v úterý a pro předškoláčky jsou  připraveny tvůrčí aktivity tak, aby si děti pohrály, zároveň se i trošku něco naučily a hravou formou se připravily na nástup do školy. První schůzky probíhaly přímo v budově mateřské školy, na konci března jsme ale předškoláčky přivítali také na „horní“ škole.

V úterý 29. března proběhl na naší škole Den otevřených dveří. Tuto tradiční akci jsme tentokrát připravili trochu jinak – místo obvyklé soboty jsme zvolili všední den, a rodiče i ostatní zájemci tak mohli do školy zavítat už od začátku vyučování a navštívit běžnou výuku. Po vyučování byly pro příchozí připraveny také různorodé zábavné aktivity i malé občerstvení. Dne otevřených dveří se zúčastnili i naši předškoláčci, kteří s napjatým očekáváním sledovali, co se kolem nich děje. Rychle se však v novém prostředí rozkoukali a náramně si vše užívali. Vedle předškoláčků, rodičů a jiných zájemců o prohlídku školy se také přišlo podívat několik bývalých žáků, dnes již studentů. Potěšilo nás, že se jim na středních školách líbí a vybrané studijní obory je baví.

Příběhy našich sousedů: ve středu 23. března proběhla v jabloneckém Vikýři závěrečná prezentace projektu Příběhy našich sousedů, na kterém žáci deváté třídy pracovali od začátku školního roku. Tehdy oslovili pamětnici paní Evu Novotnou z Josefova Dolu a formou rozhlasové reportáže postupně zpracovali její životní osudy. Využili přitom všechny poznatky a dovednosti, které se naučili před několika měsíci v Praze v nahrávacím studiu. Ačkoliv zpočátku lehce váhali, jak celý projekt pojmout, nakonec vše dovedli do zdárného konce. Protože šlo o soutěž mezi přihlášenými školami jabloneckého okresu, na konci celého projektu porota vyhlásila konečné výsledky. Naši žáci rozhodně nezklamali a skončili těsně za vítězi ze Smržovky. Celý projekt si můžete prohlédnout na   www.pribehynasichsouse du.cz.

Ukrajinští žáci na naší škole – v březnu k nám na školu přišli dva noví žáci. Jsou to sourozenci původem z Ukrajiny. Pocházejí z boji zasaženého města Černihiv na severu Ukrajiny. Společně s maminkou museli utéct kvůli ostřelování města ruskou armádou. Naši žáci o nich věděli dopředu, těšili se na ně a přijali je velmi pozitivně. Starají se o to, aby jim nic nescházelo a pomáhají jim.

Vedle zmíněných akcí se naši žáci zúčastnili dalších projektových dnů na středních školách. Šesťáci a sedmáci vyrazili do Integrované střední školy ve Vysokém nad Jizerou, stejně jako před nedávnem starší spolužáci. Deváťáci podnikli exkurzi do Střední školy v Kateřinkách, aby se podívali na to, co všechno se skrývá pod obory truhlář, čalouník, záchranář, design interiéru, fashion design a obor reklama. Žáci prvního stupně využili toho, že v Jablonci už nebyl sníh, a strávili dvě dopoledne na dopravním hřišti.

22. března si šesťáci připravili pro mateřskou školku dopoledne na téma Den vody. Malé děti se od těch větších dozvěděly informace o koloběhu vody v přírodě a vyzkoušely si několik pokusů s vodou.

Březen je v hodinách výtvarné výchovy i pracovních činností zcela věnován tvoření a přípravám na velikonoční jarmark. Bude se konat ve středu 13. dubna od 15:00 do 18:00 hodin v sálku místní knihovny. Budete si zde moci zakoupit velikonoční dekorace, občerstvení a žáci si připravují i doprovodný program. Peníze získané prodejem svých výrobků naši žáci věnují ukrajinským dětem. Těšíme se na vás!

Monika Hejná