Předvánoční setkání v místní knihovně
11.12.2018
Harmonia v Kostele Proměnění Páně
15.12.2018
Předvánoční setkání v místní knihovně
11.12.2018
Harmonia v Kostele Proměnění Páně
15.12.2018

Žáci 1. třídy v jabloneckém EKOCENTRU

Ve druhém adventním týdnu jsme se vydali do Jablonce, do království paní Palatové, na program „VÁNOČNÍ ZVYKY“. Děti se krásným a poutavým způsobem dozvěděly o některých méně známých zvycích, které dodržovali naši předkové. Zjistily, jakým způsobem trestal porušení půstu sv. Ambrož, Lucka nebo Perchta. Na každého čekal jeden kostým, který si pak oblékl a chvíli se mohl cítit jako bytost z dávných dob.

 

Před svačinou jsme se ještě seznámili se štědrovečerním stolem. Jak byl vyzdoben, co se dávalo pod talíře, co se jedlo, k čemu sloužil řetěz, který byl omotaný kolem stolu na zemi.

 

Ve druhé části programu děti vyráběly svíčky ze včelího vosku a posazovaly je do skořápek od ořechů. Pozlatily borovou šišku, vyrobily si přáníčko s vánočními motivy a nakonec někteří vykouzlili hvězdu ze stébel slámy, korálků a drátku.

 

Připravené činnosti se líbily a patří veliký dík paní Palatové za příjemnou vánoční atmosféru, skvělé nápady a seznámení s novými poznatky.

 

Vilma Lexová